Welcome to the Web Home of the Great Dane Club of California -


 
Visit
us
on
Facebook

- - -   U p c o m i n g   E v e n t s   - - -

Great Dane Club of America National Specialty

October 6, 2019 - October 12, 2019
The Founders Inn & Spa
5641 Indian River Rd, Virginia Beach, VA 23464


Hosted by Northeast Division

July Events

 
July 4, 2019
Thursday
Great Dane Club of Greater Dallas, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judge - Karen Martin
 
July 4, 2019
Thursday
Independance Day ! ! !
 
July 5, 2019
Friday
Channel City Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Mr. James E Noe / Group - Dana P Cline
 
July 5, 2019
Friday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Mr. Darryl Vice / Group - Mr. Darryl Vice
 
July 5, 2019
Friday
Greater Collin Kennel Club, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Glen Lajeski / Group - Mr. William Sahloff
 
July 6, 2019
Saturday
Santa Maria Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Dana P Cline / Group - Mr. James E Noe
 
July 6, 2019
Saturday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Mrs. Cindy Meyer / Group - Mrs. Linda M Riedel
 
July 6, 2019
Saturday
Texas Kennel Club, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Mrs. Jacqueline M Rayner / Group - Debra Thornton
 
July 6, 2019
Saturday
Puyallup Valley Dog Fanciers, Inc.
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Mr. Lloyd Graser Jr. / Group - Arley D Hussin
 
July 7, 2019
Sunday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Mr. Michael A Brophy / Group - Mrs. Cindy Meyer
 
July 7, 2019
Sunday
Santa Maria Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Mr. Charles E Trotter / Group - Ronald Freeman
 
July 7, 2019
Sunday
Trinity Valley Kennel Club
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Mr. William Sahloff / Group - Mrs. Jacqueline M Rayner
 
July 7, 2019
Sunday
Gig Harbor Kennel Club
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Arley D Hussin / Group - Mr. Edd E Bivin
 
July 8, 2019
Monday
Tacoma Kennel Club
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Mrs. Joan M Zielinski / Group - Mr. Lloyd Graser Jr.
 
July 11, 2019
Thursday
Bexar County Kennel Club, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mrs. Barbara Dempsey Alderman / Group - Mrs. Paula Hartinger
 
July 11, 2019
Thursday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Mr. John C Ramirez / Group - Mrs. Patricia (Pat) Hastings
 
July 12, 2019
Friday
Monterey Bay Great Dane Club
Carmel Middle School, 4380 Carmel Valley Road,Carmel by the Sea, CA
Judge - Philip J Gray
 
July 12, 2019
Friday
Monterey Bay Great Dane Club
Carmel Middle School, 4380 Carmel Valley Road,Carmel by the Sea, CA
Judge - Mrs. Sharon Fulford-Fint
 
July 12, 2019
Friday
Kennel Club of Greater Victoria, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mr. Robert J Shreve / Group - Mr. Robert J Shreve
 
July 12, 2019
Friday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Ms. Frances C Stephens / Group - Mr. Vincent G Mulligan
 
July 13, 2019
Saturday
Del Monte Kennel Club, Inc.
Carmel Middle School, 4380 Carmel Valley Road,Carmel by the Sea, CA
Judges: Breed - Mrs. Sulie Greendale-Paveza / Group - Mrs. Sulie Greendale-Paveza
 
July 13, 2019
Saturday
Bexar County Kennel Club, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mr. Edd E Bivin / Group - Mrs. Barbara Dempsey Alderman
 
July 13, 2019
Saturday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Mrs. Patricia (Pat) Hastings / Group - Mr. John C Ramirez
 
July 14, 2019
Sunday
Del Monte Kennel Club, Inc.
Carmel Middle School, 4380 Carmel Valley Road,Carmel by the Sea, CA
Judges: Breed - Arley D Hussin / Group - Arley D Hussin
 
July 14, 2019
Sunday
Kennel Club of Greater Victoria, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mr. Roger R Hartinger / Group - Mr. Edd E Bivin
 
July 14, 2019
Sunday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Dawn Danner / Group - Mrs. Sharon A Krogh
 
July 17, 2019
Wednesday
Texas Working Dog Association of Greater Houston
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Ms. Pamela F Winter / Group - Harry H (Butch) Schulman
 
July 17, 2019
Wednesday
Great Dane Club of Greater Houston, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judge - Joy DeGruccio
 
July 18, 2019
Thursday
Houston Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Ms. Charlotte Clem McGowan / Group - Mr. Robert Stein
 
July 19, 2019
Friday
Houston Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Ms. Rita J Biddle Esq. / Group - Mr. Luis F Sosa
 
July 20, 2019
Saturday
Flagstaff Kennel Club
Cureton Park, 601 N. Grand Canyon Blvd.,Williams, AZ
Judges: Breed - Rick Blanchard / Group - Rick Blanchard
 
July 20, 2019
Saturday
Beaumont Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Mrs. Cathy De La Garza / Group - Mr. James A Moses
 
July 20, 2019
Saturday
Portland Kennel Club, Inc.
Portland Metropolitan Exposition Center, 2050-2060 North Marine Dr.,Portland, OR
Judges: Breed - Mrs. Beth Downey / Group - Mr. Glen Vernon
 
July 21, 2019
Sunday
Flagstaff Kennel Club
Cureton Park, 601 N. Grand Canyon Blvd.,Williams, AZ
Judges: Breed - Mr. Lee Herr / Group - Mrs. Nancy R Griego
 
July 21, 2019
Sunday
Galveston County Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Ms. Alisa Brotherhood / Group - Mr. Eric J Ringle
 
July 21, 2019
Sunday
Portland Kennel Club, Inc.
Portland Metropolitan Exposition Center, 2050-2060 North Marine Dr.,Portland, OR
Judges: Breed - Mrs. Monika Pinsker / Group - Mrs. Margaret S Jones
 
July 26, 2019
Friday
Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc.
Sequim School Stadium, 301 West Fir Street,Sequim, WA
Judges: Breed - Mrs. Judith A Brown / Group - Mrs. Nancy D Simmons
 
July 26, 2019
Friday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Mr. David Bolus / Group - Mr. David Bolus
 
July 27, 2019
Saturday
Lompoc Valley Kennel Club Inc
Ryon Park, Ocean Avenue & O Street,Lompoc, CA
Judges: Breed - Mr. Philip K Freilich / Group - Mr. Dennis J Gallant
 
July 27, 2019
Saturday
Camellia Capital Kennel Club
Lodi Grape Festival Grounds, 413 Lockeford St,Lodi, CA
Judges: Breed - Dr. Sophia Kaluzniacki / Group - Mr. Garry K Newton
 
July 27, 2019
Saturday
Longview Kennel Club
Maude Cobb Convention and Activity Center, 100 Grand Blvd,Longview, TX
Judges: Breed - Mr. Joe C Walton / Group - John P Wade
 
July 27, 2019
Saturday
Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc.
Sequim School Stadium, 301 West Fir Street,Sequim, WA
Judges: Breed - Mrs. Nancy D Simmons / Group - Mrs. Judith A Brown
 
July 27, 2019
Saturday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Mr. James E Noe / Group - Mr. James E Noe
 
July 28, 2019
Sunday
Camellia Capital Kennel Club
Lodi Grape Festival Grounds, 413 Lockeford St,Lodi, CA
Judges: Breed - Mr. Garry K Newton / Group - Mr. Gary L Andersen
 
July 28, 2019
Sunday
Lompoc Valley Kennel Club Inc
Ryon Park, Ocean Avenue & O Street,Lompoc, CA
Judges: Breed - Mr. Dennis J Gallant / Group - Mr. Philip K Freilich
 
July 28, 2019
Sunday
Longview Kennel Club
Maude Cobb Convention and Activity Center, 100 Grand Blvd,Longview, TX
Judges: Breed - Janice Finney / Group - Dr. Steve Keating
 
July 28, 2019
Sunday
Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc.
Sequim School Stadium, 301 West Fir Street,Sequim, WA
Judges: Breed - Mrs. Eva E Berg / Group - Mrs. Eva E Berg
 
July 28, 2019
Sunday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Mr. James E Frederiksen / Group - Mr. James E Frederiksen


O t h e r   I m p o r t a n t    I n f o r m a t i o n




Great Dane Point Schedule (CA Only)
Effective May 15, 2019

 
 
1 Point
 
2 Points
 
3 Points
 
4 Points
 
5 Points
 
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
 
2
2
 
7
8
 
12
13
 
14
17
 
18
23
 
                               




    Visit the GDCC webstore at: www.cafepress.com/GDCC to purchase Official GDCC Logo merchandise    


Click to get PDF Reader


Last Update - July 7, 2019

2001 - © Great Dane Club of California